Různé medicínské směry a jarní očista organizmu
Hodnocení uživatelů: / 6
NejhoršíNejlepší 

YAA021000016 Čínská medicína

Jaro je podle tradiční čínské medicíny obdobím elementu dřeva. Z orgánů ke dřevu patří játra a žlučník: oba orgány zodpovídají za hladký tok energie a krve v těle, napětí a uvolnění, za flexibilitu fyzickou (tedy například klouby) i psychickou. Pokud nejsou              v  rovnováze, může to mí za následek širokou škálu zdravotních problémů - potíže s očima, bolesti hlavy, zácpu, komplikace při menstruaci a další. Podle zásad čínské medicíny všechny emoce procházejí přes játra - ta je musí zpracovat...

Na psychické úrovni se potíže s játry a žlučníkem projevují buď nerozhodností, neschopností něco naplánovat a prosadit, nebo pravým opakem : přehnanou agresí, vznětlivostí, popudlivostí, netrpělivostí a nervozitou.

Jak vypadá očista:

Kromě úpravy stravy je třeba minimalizovat veškerou chemii, která se do těla dostává, tedy i léky, které nejsou nezbytně nutné (lidé se zdravotními potížemi by se do očisty neměli pouštět bez konzultace s lékařem).               V podstatě je vhodná veškerá zelená zelenina, která na jaře roste - petržel, pažitka, pórek, ale také třeba pampelišky, kopřivy. Dobrá je i brokolice a růžičková kapusta. K jídlu se přidává malé množství klíčků a výhonků (čočka, mungo, sója, řeřicha). V kuchyni se používá také bílá ředkev a ředkvičky, které podle čínské medicíny pomáhají tělu trávit tuky. Kyselou chuť podporuje kvašená zelenina (tzv. pickles), je možné ji v malém množství přidávat k jídlu. Při vaření se upřednostňují krátkodobé úpravy, jako blanšírování, napařování, krátký var. Základem jsou lehce stravitelná jídla, vyhýbejte se však syrovým potravinám a studenému jídlu, které zatěžují trávení. Z obilnin jsou na jaře nejdůležitější kroupy, ale také oves, ječmen, lehčí druhy pšenice, jako špalda, bulgur, kuskus, žito. Z luštěnin se doporučuje natto, tempeh (dnes je již běžně seženete), černé sójové boby. Při vaření je dobré používat houby shitake - hodí se do polévek, dělají se z nich také zdravotní nápoje na rozpuštění usazenin z nadměrné konzumace živočišných bílkovin. Je možné absolvovat půst - rýžový nebo kroupový na pročištění, ale je to velmi individuální a určitě se nedá doporučit každému. Vyplatí se jídlo dobře a dlouho žvýkat, nepřejídat se, nejíst na noc. K pití se doporučuje horká voda, a to nejen na jaře. Horkou vodou je myšlena varem prošlá voda, která už se dá pít, aniž by opařila. Pro očistu je důležitý přiměřený pohyb a dostatečný spánek. Už po 23. hodině by člověk neměl pracovat, protože od této hodiny se žlučník a játra regenerují. Prospěje, když omezíte konzumaci pečeného a smaženého masa, uzenin, soli, tuku, tučných pokrmů, mléčných výrobků, rafinovaného cukru, vajec, kávy a alkoholu.

Tibetská medicína

Podle tibetské medicíny je základem lidského zdraví rovnováha energií. Tyto energie nebo také šťávy se tibetsky jmenují Lung, Tripa a Beken a nejčastěji se překládají jako vítr, žluč a hlen. Podle starodávných učení jsou spojené s určitými emocemi a živly. Podle lékařky Anastazie Holečkové, spolupracující s Mezinárodní akademií tradiční tibetské medicíny v Římě, má v organizmu každá šťáva konkrétní funkce a jejich nadbytek nebo nedostatek vede k určitým onemocněním. Jejich hladina se mění v závislosti na životním stylu a prostředí. Kolísá během dne a také během roku. Platí přitom, že v průběhu zimy se v organizmu nastřádá hodně hlenu, který je spojen s živly vody a země. Ten působí na hospodaření těla s tekutinami a tukem, zodpovídá za váhu, trávení, správnou funkci ledvin, plic a kloubů. S jarem se přemíra hlenu začíná projevovat - nejčastěji únavou, ospalostí a nedostatkem energie, ale i rýmou, záněty dýchacích cest, potížemi s trávením, tedy například těžkým žaludkem, zácpou či pálením žáhy. Proto se doporučuje životospráva, která množství hlenu v organizmu sníží tak, aby nastala rovnováha. Jelikož se hlen považuje za těžký, studený a mastný, očista by měla zahrnovat potraviny, které jsou lehké a zahřívají.

Jak vypadá očista:

Doporučuje se pít horká převařená voda, nejlépe se zázvorem či citronem, zvláště ráno po probuzení místo kávy. Pro dochucení je možné přidat i trochu medu. Bílý cukr se nedoporučuje. Převažovat by měly hořké, pálivé a trpké chutě, jako dochucovadlo by se měla častěji používat pálivá koření. Základem jarní stravy jsou vařené luštěniny, zelenina a obiloviny (např. pražené ječmenné vločky, rýže, čočka, cizrna, sezamová a lněná semínka). Na začátku jara by měla převažovat drůbeží a rybí masa. V pozdním jaru, až stoupnou teploty, nezdráhají se Tibeťané sáhnout opět po červených masech. Alkohol zakázaný není, za lepší se však pro toto období považují suchá vína v přiměřeném množství. Omezení se naopak týká mléčných výrobků, sladkostí, tučných, kyselých a příliš slaných potravin. Oproti zimě se jí střídměji, ideální proporce jídla jsou takové, že pokud rozdělíme žaludek na 4 části, polovina by měla být zaplněna tekutinami, čtvrtina pevnou stravou a poslední čtvrtina by měla zůstat prázdná. Jestliže si někdo troufá, může vyzkoušet i krátký půst. Podle tibetských učení je jaro jediným obdobím, kdy se hladovění doporučuje. V takových případech se za ideální považují tři dny. Po tuto dobu by zdravý člověk, který se k půstu rozhodne, měl pít pouze převařenou vodu, vyhýbat se intenzivnímu sportování, mluvení, věnovat se klidnějším aktivitám, jako je čtení a meditace. Je tedy vhodné naplánovat půst spíše na víkend.

Celostní medicína

Celostní medicína (nazývaná také holistická) podobně jako východní směry vnímá člověka coby spojení tělesné, citové a duševní stránky. Více než na léčení se zaměřuje na předcházení nemocí. Na rozdíl od klasické medicíny se nesoustředí pouze na tělesné aspekty nemoci, nýbrž se snaží zjistit, proč k nim dochází. Může využívat také postupy obvyklé v homeopatii nebo alternativní léčení typu akupunktury. Podle lékařky Vladimíry Strnadelové z Institutu holistické medicíny v Praze jarní očistné půsty byly vždy součástí všech kultur a náboženství. Východní medicíny považují jaro za období, kdy jsou nejvíce aktivní játra - tedy orgán zaměřený na detoxikaci těla. "Když provedeme očistu organizmu ve formě nějakého druhu půstu, odlehčíme játrům a umožníme tělu zbavit se přebytků, a tím zlepšíme naše zdraví" vysvětluje lékařka. Správně zvolený půst může být podle jejích slov vhodný pro všechny, ale vážně nemocní a oslabení pacienti by se do hladovění nebo výrazné změny jídelníčku neměli pouštět bez konzultace s lékařem.

Jak vypadá očista:

Prvním krokem je vysazení veškerých živočišných produktů, tedy masa i mléčných výrobků. Tento půst se doporučuje na týden až 14 dnů. Je možné zvolit i přísnější variantu, a to vynechání i všech tuků v podobě margarínů i olejů. Po dobu půstu je hlavním pokrmem vařená zelenina, vařené obiloviny a menší množství luštěnin. Další možností je tzv. rýžový půst - při něm se 4 až 7 dnů spoléhá jen na rýži natural. Ta se vaří spolu s mořskou řasou, což předchází překyselení organizmu. Při tomto druhu půstu lidé údajně netrpí hladem. Rýžová dieta je doplněná pitím většího množství čaje a zejména neperlivé vody. Nejpřísnější půst zahrnuje úplné hladovění - po několik dnů se pije jenom voda a čaj. To však není vhodné pro každého, a pokud se pro tuto variantu někdo rozhodne, měl by být pod odborným dohledem. Ne každý je schopný několik dnů či týdnů dodržovat přísná opatření. Tělu podle zásad celostní medicíny pomůže už samotné přizpůsobení potravy ročnímu období. S příchodem jara to tedy znamená snížení množství konzumovaného masa a tuku. Na talíř by se až na výjimky neměla dostávat pečená jídla, dominovat by měla krátce vařená zelenina. Přínosné je také omezení pečiva. Játra významně posilují divoké rostliny, například pampeliška, kopřiva, bršlice, podběl, polníček, medvědí česnek a další. Je-li to možné, měly by se objevovat v připravovaných jídlech.

Ajurvéda

Tradiční indická medicína se podobně jako jiné východní směry zaměřuje na nastolení rovnováhy. Rozděluje lidi na tři různé typy podle konstrukce a jim pak doporučuje individuální přístup. Ajurvédská očista je považována za velmi komplexní, ale jen tehdy, když ji absolvujete pod odborným dohledem.

Jak vypadá očista:

V očistě hrají velmi důležitou roli speciální masáže, zejména olejové, používá se hlavně sezamový nebo bylinný olej. Masírují i dva maséři najednou, což má podle tradičního učení svůj význam - škodlivé látky se tak z těla rychleji odplavují. Bylinky se používají také při saunování neboli napařování, které obvykle po masáži následuje. Vyhýbat by se jim měli pouze alergici, kteří byliny nesnesou. Opatrné by měly být také těhotné ženy, případně ženy, které zrovna mají menstruaci. Další metodou je například kapání oleje do nosu - podle odborníků jde o šetrnou proceduru, ačkoliv to na první pohled může vypadat hrozivě. Jídelníček ajurvéda upravuje konkrétnímu člověku na míru, na jaře se doporučuje omezit či úplně vynechat maso, sladká a příliš tučná jídla. Jako u jiných směrů je zapotřebí hlídat si příjem tekutin, doporučují se zejména teplé nápoje. Pokud tělo přijme něco chladnějšího než je jeho teplota, dostane se podle indického učení do nechtěné rovnováhy. Do vody, která je základem, se doporučuje přidávat zázvor či citrónovou šťávu.


Západní medicína

Očistné kúry po zimě se nezříká ani klasická západní medicína. "Při jarním odlehčení by se lidé měli vyhnout různým praktikám, kterými si mohou více ublížit než prospět" - upozorňuje nutriční terapeutka Věra Králová           z Informační linky zdravého životního stylu. Má na mysli drastické půsty nebo výplachy střev bez lékařského doporučení. Při úpravě jídelníčku záleží na věku, prodělaných nemocech i celkové zdatnosti daného člověka. Nemocní, těhotné ženy, děti a osoby, které musí dodržovat určitý dietní režim, by měli způsob pročišťování organizmu konzultovat se svým lékařem či odborníkem na výživu. Pokud má mít očista smysl, měl by na ni plynule navázat jídelníček v souladu se zásadami zdravé výživy, případně redukční dietou, pokud ji má očista nastartovat. Důležité je, aby jídelníček byl pestrý a vyvážený se zastoupením všech živin a dalších důležitých látek.

Jak vypadá očista:

- 1. den - zeleninový: Konzumuje se pouze zelenina, nejlépe syrová, ve formě salátu zakápnutého kvalitním rostlinným olejem (olivovým, řepkovým). Celkové množství zeleniny by se mělo pohybovat v rozmezí 1-1,5 kilogramu rozděleného nejméně do pěti denních dávek. Zelenina může být i tepelně upravená s přidáním malého množství kvalitního margarínu.

- 2. den- ovocný: Skládá se pouze z ovoce. Jeho denní dávka je obdobná jako u zeleniny. Je lepší vybírat z více druhů ovoce s nižším obsahem sacharidů. Velmi vhodný je ananas (pro vysoký podíl vlákniny), dále například grapefruit, jablka či mango. Méně vhodné jsou hrušky, hroznové víno nebo banán, protože ty patří mezi nejsladší druhy ovoce.

- 3. a 4. den - s přidáním dalších sacharidových potravin: K zelenině a ovoci je dobré postupně zařazovat ostatní sacharidové potraviny. Začít můžete třeba bramborami. Doplnit lze zeleninu dušenou na rostlinném oleji či margarínu, vhodné je kysané zelí, které navíc tělu poskytne větší množství vitaminu C. Dále přidejte celozrnné pečivo, těstoviny, rýži, opět se zeleninou či ovocem. Pravidlem je každý den přidávat pouze jednu potravinu.

- 5. a 6. den - s přidáním zdroje živočišných bílkovin: Od pátého dne se doporučuje k výše uvedeným potravinám zařazovat zdroje živočišných bílkovin ve formě nízkotučných sýrů, jogurtů (nejlépe bílých) a tvarohu.

- 7. den - doplnění masem: Přidejte bílé maso - rybí, kuřecí, králičí, krůtí. Maso je nejlepší upravovat dušením, vařením nebo opékáním. Naprosto nevhodné je smažení nebo úpravy na větším množství tuku.

Výše uvedený postup lze rozložit například i do čtrnácti dnů tak, že se každé doporučení dodržuje dva dny místo jednoho. Nedílnou součástí očistné kúry je také pitný režim. Denně je třeba vypít alespoň 2,5 až 3 litry tekutin, přičemž nejvhodnější je voda, ať už pramenitá, stolní či kombinovaná s minerální, ale raději neslazená a nesycená. Vodu lze střídat s bylinnými a ovocnými čaji.

Máte-li zájem o další informace z oblasti ZDRAVÍ-VÝŽIVA-HUBNUTÍ klikněte ZDE

 

Zdroj: Zdraví Dnes - 4/2010