Je detoxikace opravdu potřebná?
Hodnocení uživatelů: / 10
NejhoršíNejlepší 

FAN1003022

Detoxikace patří mezi přirozené fyziologické funkce organizmu, za ideálních podmínek by tělo mělo být schopné samo se zbavit všech odpadních látek, které nepotřebuje.

Potíž je v tom, že současný životní styl má k ideálním podmínkám opravdu hodně daleko.

Odborníci proto detoxikaci doporučují jednou až dvakrát ročně, přičemž jaro je pro očistu organizmu jednoznačně vhodné.

Tělo zanášejí toxiny přírodního charakteru, ale také chemické látky. Neprospívá mu cukr a sůl ve vyšších dávkách, usazují se v něm konzervační látky a barviva, které běžně ve stravě přijímáme. Na zanášení organizmu a zejména oslabování jater se podílí také některé léky, především antibiotika. Moderní antikoncepční pilulky by na játra měly mít nepatrný vliv - i proto už lékaři v posledních letech odstoupili od dříve požadovaných pravidelných jaterních testů.

Právě játra jsou při očišťování organizmu nejdůležitějším orgánem a na jaře se vyplatí k nim být šetrnější - třeba omezením nebo úplným vynecháním alkoholu, jehož odbourávání mají na starosti. Když játra špatně fungují, je to nepříjemné - člověk trpí otoky a špatně tráví. Příznakem, že se s játry něco děje, může být také povlak na jazyku. Čistit tělo pomáhají také ledviny, a to tím, že filtrují krev, vyrábějí moč a odvádějí toxiny (jedovaté látky) z těla ven. Jestliže mají problémy, pozná se to podle moči, u nemocných lidí je tmavá, zpěněná   a páchne. Příznakem problémů jsou otoky, ale také bolesti zad a kloubů. Ledviny ke správnému fungování potřebují hodně tekutin, nejlépe obyčejné vody. Jejich příjem je třeba při detoxikaci zvyšovat postupně, jinak by ledviny naopak mohly trpět. Nejvíce tekutin odborníci doporučují pít v první polovině dne, po šesté hodině večerní už by se mělo s pitím pomalu přestávat, v noci totiž ledviny potřebují odpočívat. Jestliže se tato zásada nedodržuje, pohled do zrcadla další ráno nepotěší - výsledkem večerního a nočního popíjení může být nateklý obličej a oči.

Aby očista měla smysl, mělo by být její součástí vynechání cigaret či návštěv zakouřených míst. Také plíce patří mezi detoxikační orgány a potřebují odpočinout. Na pozoru by měli být zejména ti, kteří trpí vodnatou rýmou, chronickým kašlem a častým kýcháním.

Kolem očisty organizmu se šíří i spousta mýtů a polopravd. Například na výplach tlustého střeva se názory lékařů různí. Podle některých odborníků je to dobrá cesta k očištění od zplodin, jiní lékaři však klystýr nedoporučují.  V každém případě je lepší se svého lékaře zeptat, zda by konkrétně pro vás byl klystýr vhodný. Moderní je zejména tzv. hydrokolonterapie, kdy se pod odborným dohledem střeva důkladně propláchnou, a to až několika desítkami litrů vody. Vyčistí se více než při klasickém klystýru, při němž se do střeva dostávají zhruba dva litry vody. Hydrokolon může pomáhat lidem s chronickými obtížemi s vyprazdňováním, zácpou či nadýmáním. Detoxikace rovněž pomůže v terapii alergií, akné a oslabené imunity. Pražská gastroenteroložka Anna Jungwirthová ze Sanatoria u sv. Anny  však říká, že člověk se zdravou životosprávou výplach střeva nepotřebuje. Radí, že cesta jak ulevit střevům je nepřejídat se a jíst dostatek vlákniny. Dodává, že peristaltické pohyby trávicího traktu neustále obsah střev posouvají, bakterie a enzymy je štěpí, rozkládají na základní živiny, které jsou pak vstřebávány a nestravitelné zbytky vylučovány. Lékaři také důrazně varují před drastickým vyprazdňováním pomocí projímadel. Ženy je využívají také ve snaze zhubnout. Laxativa (projímadla) odvodňují a z těla odvádějí důležité minerály. Nedá se ani říci, že by čistila - primárně jsou určena na léčbu zácpy. Při delším užívání na nich může dokonce vzniknout závislost.

Střevům, která jsou důležitá pro trávení a vstřebávání živin a minerálů, může odlehčit vynechání masa. Látky v něm obsažené jsou sice pro tělo velmi důležité, ale zároveň v porovnání s jinými potravinami trvá déle, než maso zpracuje. Pokud je absence masa v jídelníčku pro někoho nepřekonatelnou překážkou, má alespoň volit stravitelnější masa - kuřecí, krůtí a králičí. Úplným tabu by při jarní očistě měly být uzeniny - obsahují velké množství solí a dalších přídavných látek, které ve velkém množství působí na organizmus jako jed. Ty nekvalitní navíc ani neobsahují nic zdraví prospěšného. Pomáhá také omezování kávy a černého čaje, nedoporučuje se ani bílé pečivo, natož sladkosti. Střevům prospívají probiotika, tedy živé organizmy zajišťující rovnováhu střevní mikroflóry - např. v kysaných mléčných  výrobcích (kefíry, jogurty). Dobré trávení a pročištění zajistí také cibule, česnek či pórek.

Při očistě se mohou objevit mírné zdravotní potíže, měly by však samy brzy odeznít. Jestliže se ve velkém konzumuje zelenina a potraviny bohaté na vlákninu, může se vyskytnout nadýmání a střevní potíže. Při delším hladovění hrozí například bolesti hlavy, zvláště lidem, kteří citlivě reagují na nižší hladinu cukru v krvi.

Správná očista by určitě neměla být drastická. Je nevhodné s ní začínat v průběhu nemoci, byť by šlo pouze   o banální virózu. Těhotné ženy by se o všech změnách v životosprávě měly poradit se svým lékařem - je možné, že pokud by si očistu "naordinovaly" samy, něco důležitého by jim chybělo. Detoxikační kúra není příliš vhodná ani pro diabetiky, nemocné s vředovými chorobami trávicího traktu, vyhnout by se jim měli lidé s vážnými nemocemi ledvin a srdce. Není vhodná ani pro lidi s psychickým onemocněním.

Máte-li zájem o další informace z oblasti ZDRAVÍ-VÝŽIVA-HUBNUTÍ klikněte ZDE

 

Zdroj: Zdraví Dnes (L.Frydecká, S.Šolcová, farm.asistentka IKEM)